שכונת נחלאות

נחלאות הוא כינוי כללי ל-32 שכונות צפופות שמחוברות זו לזו. רובן נבנו בשלהי המאה ה-19 עם היציאה מן החומות, מיעוטן נוספו בתקופת המנדט הבריטי, וכל שכונה נבנתה בהתארגנות מסוימת: היו כאלו שנבנו על בסיס כלכלי משותף, אחרות על בסיס עדתי ועוד.

 רוב השכונות מרוכזות בין הרחובות אגריפס ובצלאל, ומיעוטן מגיע עד רחוב יפו מכאן ושכונת בצלאל מכאן. רובן בנויות במתכונת שכונות החצר האופייניות לבנייה היהודית הקהילתית של אותה תקופה.

 השכונות הראשונות נבנו על ידי יהודים יוצאי העיר העתיקה (אנשי היישוב הישן) כחלק מתהליך היציאה מהחומות, ואילו החדשות יותר הוקמו על ידי בני עדות המזרח שעלו ארצה בסוף המאה ה-19 וראשית המאה ה-20. הקרקע נקנתה חלקים חלקים מידי יושבי הכפר הערבי ליפתא שבמערב ירושלים.

 תחילת הקמת השכונות היה בשנת 1875, שאז הוקמו “אבן ישראל ו”משכנות ישראל”. השכונות האחרונות בגוש זה הוקמו בשנות ה – 20 וה – 30 של המאה ה – 20, ואלו הם שכונות הכורדים: “זכרון יוסף” ו”זכרון יעקב” הנמצאות מעל גן סאקר.

השכונות נבנו בטכניקה של פעם, ובמקסימום חיסכון, וזמן לא רב לאחר הקמתן מצב הבתים החל להתערער, מצב זה נמשך לאורך שנים, אבל החל משנות ה – 80 של המאה ה – 20 התחילו אנשים לגלות את הרומנטיקה של הסימטאות ואת הנוחות של המגורים במרכז העיר, לשכונות היתה עדנה.

אחרי 1967 ועד לתחילת שנות ה – 80 התחילו להבנות השכונות החדשות בירושלים, והצעירים עברו לשם. רוב התושבים שנשארו בשכונות היו מבוגרים, ובאופן כללי השכונות הצטמצמו עד ל – 4,000 – 5,000 נפש. אבל לאט לאט התחילו אנשים לגלות את הקסם שלהם, והגיעה אוכלוסיה חדשה של סטודנטים, אמנים ואוהבי יופי ירושלמי.

בשנת 1987 החל פרויקט שיקום השכונות בלב העיר ואוכלוסיה יותר מבוססת התחילה לבוא. כיום יש בשכונות אלה כ – 7,000 תושבים.

בקישור הבא תמצאו אינפורמציה נוספת על השכונה “שערי רחמים” וההיסטוריה שלה המלווה במפות ותמונות – תודה לעמירם אורן המסייר ומתעד את הסיורים באתר “עמירם במשעולי ישראל”.

בית המגורים ברחוב כפר ברעם 26

2המבנה הישן